Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Najnowsze artykuły:
-Jak zacząć
-Choroby
-Projekty DIY
-Żyworodne
Znajomi:
Elektronika.elektroda.net
Sekta from Redsea
Losowe zdjęcie:
HPIM7542.JPG

Jak zacząć

Lista zakupów:

* Akwarium
* Pokrywa do akwarium
* Grzałka z termostatem lub bez
* Odmulacz
* Czyścik do szyb
* Materiały dekoracyjne (korzenia kamienia itd.)
* Testy wody (na azotany, amoniak itd.)
* Preparat do zaszczepienia kultur bakterii
* Ew. urządzenie do wzbogacania wody w CO2
* Siatka do odłowu ryb
* Ew. szafka pod akwarium
* Filtr
* Tło
* Żwirek (podłoże)
* Nawóz do podłoża
* Preparat uzdatniający wodę
* Rośliny akwariowe
* Pokarm dla ryb akwariowych
* I żadnych ryb zaraz po urządzeniu akwarium

Wybór miejsca dla akwarium

Przy wyborze miejsca, w którym ma stać nasze akwarium, należy uwzględnić to, że akwarium (urządzone) jest raczej nieprzenośne i powinno się znajdować w tym miejscu na stałe. Każde przenoszenie zbiornika wymaga sporo pracy, źle wpływa na jego mieszkańców i może doprowadzić do uszkodzenia naszego baniaka. Nasze akwarium nie powinno stać w miejscu nasłonecznionym (nadmiar światła słonecznego może doprowadzić do nadmiernego rozwoju glonów), lecz nieco zacienionym, a także możliwie daleko od punktów ruchu (np.drzwi), gdyż to mogłoby stresować rybki. Bardzo ważną rzeczą jest upewnienie się czy podłoga wytrzyma ciężar naszego akwarium, ponieważ 120-litrowe urządzone akwarium waży ok.160kg, a razem z szafką, (która powinna być przystosowana do ciężaru urządzonego akwarium, gdyż zwykła może nie wytrzymać) jakieś 210kg, a łącznie z trzema obserwatorami, akwarium i szafka wywiera na podłogę ciężar ok. 385kg.

Kupno akwarium

Pierwsze pytanie, jakie nam się nasuwa to jak duże ma być nasze akwarium. No wiec nasze akwarium powinno być dostosowane do naszych potrzeb, czyli do: ilości wolnego miejsca w mieszkaniu, ryb, które zamierzamy hodować, zasobności naszego portfela (grzałka 200w nieźle ciągnie), oraz w przypadku dużego akwarium do wytrzymałości podłogi. Początkujący akwaryści powinni mieć nieco większe akwarium, jakieś 112 l, gdyż łatwiej utrzymać w takim równowagę biologiczna i porządek. Oczywiście akwarium nie powinno być też zbyt małe. Nie polecam mniejszego niż 40l, chyba ze potrzebne jest nam ono do podchowu narybku lub jako "szpital" dla chorych ryb.

Urządzanie zbiornika

Zanim jednak zaczniemy urządzać akwarium to należałoby sprawdzić jego szczelność. Najlepiej zrobić to w pomieszczeniu, w którym zalanie wodą nie wyrządzi wielkiej szkody lub po prostu na dworze. Gdy już próbę szczelności mamy za sobą, kładziemy na szafce lub innej podstawie, na której ma stać akwarium płytę styropianu o kształcie i wymiarach jak dno naszego akwarium i dopiero wtedy ustawiamy zbiornik.

Podłoże

Podłoże w akwarium to rzecz konieczna. Potrzebują go rośliny, aby się zakorzenić, ryby dla komfortowych warunków, a także bakterie (są bardzo ważne), aby miały się gdzie rozwijać. Także ze względów wizualnych podłoże powinno się znaleźć w naszym akwarium, gdyż dużo lepiej wygląda na dnie żwirek czy piasek niż "gołe" szkło. Bardzo ważną rzeczą jest to, aby piasek/żwirek, którego mamy zamiar użyć nie był ani za drobny ani za gruby. Jeśli będzie zbyt drobny to będzie utrudniał przepływ wody i zalęgające w nim resztki (pokarm, odchody, obumarłe części roślin) będą gniły, a to zjawisko w akwarium jest niepożądane. Jeśli zaś będzie zbyt gruby to będzie bardzo nieestetycznie wyglądał i przeszkadzał mieszkańcom akwarium. Najlepszym podłożem dla większości akwariów jest żwirek o średnicy ziaren od 3 do 5mm, naturalnych kolorów (niefarbowany) i niezawierający żadnych szkodliwych substancji zmieniających skład chemiczny wody. Nie polecam żwirku białego, ponieważ stresuje on ryby i nie czują się one bezpiecznie w akwarium z takim podłożem. Radziłbym wybrać podłoże czarne, jest ono łatwe do utrzymania oraz ładnie podkreśla barwne ryby (np. mieczyki, pielęgniczki ramireza). Początkujący akwarysta do swojego, akwarium powinien właśnie takie podłoże wybrać. Może także zaryzykować "przygodę" z piaskiem, ale jest on trudny do utrzymania. .

Ozdoby i dekoracje

Wszelkie ozdoby i dekoracje jakie zamierzamy użyć do celów akwarystycznych powinny być uprzednio umyte w gorącej wodzie, a jeśli pochodzą np. z lasu to radze je wygotować w roztworze soli, aby nie zawierały żadnych substancji które mogły by zmienić parametry chemiczne wody.

Rośliny

Rośliny najlepiej sadzić po zalaniu akwarium wodą, ponieważ możemy wtedy zobaczyć jak się prezentują. Przed sadzeniem roślin powinniśmy dokładnie opłukać je pod bieżącą wodą i nieco przyciąć korzenie, dzięki czemu łatwiej się ukorzeniom. Małe rośliny sadzimy na froncie akwarium, średnie przy ścianach bocznych i przy ścianie tylnej, zaś duże i rozłożyste sadzimy pojedynczo w tle akwarium gdzie będą się prezentowały najlepiej. W podłożu robimy dziurki palcem i wsadzamy w nie korzenie roślin, ale tak, aby nasada korzenia pozostała wolna. Po zasadzeniu możemy również pod roślinę wsadzić kulki nawozowe, które pomoga jej się ukorzenić.

Sprzęt

Zakup i aklimatyzacja ryb

Przed kupnem jakichkolwiek ryb powinniśmy wybrać, jakie gatunki ryb będziemy hodować i jeżeli wybierzemy więcej niż jeden, (bo tak najczęściej jest) to powinniśmy je odpowiednio dobrać. To znaczy należy wybrać takie, które mogą żyć w takich samych warunkach wody i które nie będą sobie wzajemnie przeszkadzały. Nie należy łączyć stadnych ruchliwych ryb pływających w górnej warstwie wody z rybami spokojnymi i mało ruchliwymi też pływającymi w górnej części toni wodnej, a także nie należy łączyć ryb obgryzających weloniaste płetwy (np. brzanki sumatrzańskie) z rybami je posiadającymi (np. welony) lub ryb dużych z małymi gdyż te mogłyby je zjeść (neonki ze skalarami) itd. Kupując ryby powinniśmy się upewnić że są zdrowe. Można to poznać po tym czy dana ryba zachowuje tak jak powinna czy tez nie tzn. czy pływa prosto (wyjątkiem jest ukośnik), czy pływa w tej części toni wodnej, w której powinna itp. Chorą rybę możemy też poznać, jeżeli ma zewnętrzne widoczne objawy choroby np. postrzępiony ogon lub pleśniawkę. No, ale jeśli choroba ryby będzie we wczesnym stadium i nie zauważymy jej objawów kupując ją, a w parę dni później choroba się rozwinie lub zachoruje nam jakaś inna ryba ("sama z siebie"), którą juz mamy od dawna to powinniśmy starać się ją uleczyć. Jeśli choroba jest we wczesnym stadium rozwoju powinno się udać, wiec, jeśli zdecydujemy się na ten krok to zapraszam do działu choroby. Oczywiście przy kupnie ryb trzeba pamiętać ze do akwarium możemy wpuścić ograniczona ich liczbę. Na jeden centymetr ryby powinien przypadać jeden litr wody, a to znaczy ze np. w 60l. zbiorniku może być maksymalnie np. 12 rybek o długości po 5cm każda. Aby uniknąć późniejszych kłopotów należy uwzględniać długość, którą ryba osiągnie w przyszłości. Okupując ryby najlepiej jest kupować młode, i tak przecież kiedyś urosną.

WIATRAK